Today: 28 November 2023
redakcja Posted on 10:14

Skuteczny Content Marketing – kto i jak może tworzyć wartościowe i angażujące treści?

Marketing internetowy to potężne narzędzie, dzięki któremu wiele firm jest w stanie osiągnąć wysoką konwersję, i to nawet samodzielnie. Powszechna dostępność rozmaitych narzędzi sprawia jednak, że dysponuje nimi także nasza konkurencja. W tej sytuacji konieczne jest więc – poza działaniami, takimi jak optymalizacja strony pod SEO – tworzenie wyróżniających się i angażujących treści, czyli skuteczny Content Marketing.

Content Marketing, czyli skuteczna treść w natarciu

Content Marketing to pojęcie, które chociaż na dobre zakorzeniło się na polskim rynku, dla części przedsiębiorców jest nie do końca jasne. Chociaż na jego temat pisze się grube tomiska, najprościej można wytłumaczyć tę gałąź marketingu jako tworzenie treści, które pod każdym względem wyróżniają się wysoką jakością, a do tego są angażujące — czasem bawią, czasem skłaniają do refleksji, a do tego koniecznie muszą zawierać informacje przydatne naszej grupie docelowej, edukować ją.

Do tego powinny być one spójne, obracać się wokół wartości i idei związanych z daną marką, jednak — w przeciwieństwie do wielu innych rodzajów treści — unikać się w nich powinno nachalnej reklamy. Znacznie lepsze są subtelne odniesienia i wtrącenia, które nie dadzą wrażenia, że dana treść ma charakter reklamowy, chociaż wszystko zależy też od branży i charakterystyki danej marki.

Tworzenie contentu – jak się za to zabrać?

Przedsiębiorcy często zlecają skuteczny Content Marketing agencjom lub freelancerom, jednak równie dobrze można zająć się nim samodzielnie, kiedy posiada się pewne predyspozycje lub zatrudnia się w firmie osoby mogące się tym zająć. Tak naprawdę samodzielny Content Marketing może być lepszym pomysłem w przypadku, w którym nasza branża nie ma przed nami tajemnic, znamy jej teraźniejszość, przeszłość, oraz rozmaite ciekawostki i wtedy, kiedy jest ona także naszą pasją. To z pasji połączonej z doświadczeniem często rodzą się najlepsze treści. Jeśli jednak potrzebujesz pomocy, profesjonalny copywriter wyręczy Cię w tworzeniu wartościowego contentu.

Aby praktykować skuteczny Content Marketing, wymagana jest znajomość — przynajmniej w stopniu podstawowym — zagadnień takich, jak marketing w mediach społecznościowych, podstawy tworzenia materiałów audiowizualnych, a także znajomość zasad rządzących naszym językiem ojczystym i kompozycją rozmaitego rodzaju tekstów.

Content Marketing to sztuka tworzenia treści, w której odbiorcy są w stanie się zanurzyć, która angażuje ich uwagę i emocje, rozpala wyobraźnię i rozmaite pragnienia, a wszystko to na korzyść naszego biznesu. Aby tworzyć tego rodzaju treści, należy jasno zdefiniować swoje cele, a także wartości i idee związane z daną marką, trzymając się ich konsekwentnie – zawsze muszą one widnieć w treściach, bez względu na ich formę oraz ton.

Edukacja, prezentowanie wartości, oraz zaufanie – wstęp do prezentacji właściwej oferty

Należy także pamiętać, że treści tworzone są dla konkretnej publiczności, pewnej grupy docelowej, która powinna być jasno określona. Do tego należy więc ją dobrze poznać i zbudować obraz swojego idealnego klienta, widzieć go okiem umysłu podczas tworzenia treści. W tym celu trzeba wychodzić do ludzi i zadawać im pytania dotyczące ważnych dla nas kwestii. Ten obraz idealnego klienta powinien być bowiem odzwierciedleniem realnych potrzeb i oczekiwań naszej grupy docelowej, a nie jedynie naszym wyobrażeniem czy też projekcją.

Skuteczny Content Marketing to tworzenie treści, które będą wysoce przydatne naszej grupie docelowej. W dzisiejszych czasach biznes to nie tylko prezentowanie konkretnej oferty, ale prezentowanie potencjalnym i obecnym klientom konkretnych wartości, a także wskazywanie im drogi i edukowanie ich. Z treści ma wypływać troska o grupę docelową – trzeba dać jej coś wartościowego, zanim wyjdzie się do niej z konkretną ofertą. Taki schemat działania buduje zaufanie, które jest jednym z fundamentów budowania i rozwijania odnoszącej sukcesy marki.

Świeżość i uaktualnianie treści – podstawowy wymóg

Skuteczny Content Marketing musi bazować na treściach, które zawsze będą świeże. Powinno się je zamieszczać regularnie, a także powinny być one oparte nie tylko na jak najbardziej aktualnych źródłach informacji, ale też powinny uwzględniać panujące nastroje, zmieniające się oczekiwania oraz potrzeby. W tym celu należy stale obserwować swoją publiczność i wchodzić z nią w jak najczęstsze interakcje.

Bardzo ważne jest także uaktualnianie treści powstałych wcześniej. Content Marketing w mediach społecznościowych, na przykład, dopuszcza recykling wcześniej stworzonych wpisów i materiałów. Nie powinno być to jednak ich ponowne zamieszczenie w identycznej formie, ale podrasowanie połączone z aktualizacją i ich zaadaptowanie do bieżącej chwili.

W celu sprawnego zarządzania treściami powstałymi wcześniej, a także tymi najświeższymi, dobrze jest używać narzędzi, dzięki którym marketing w mediach społecznościowych stanie się o wiele łatwiejszy. Dostępnych jest wiele aplikacji do planowania postów w mediach społecznościowych, które dodatkowo umożliwiają zbadanie skuteczności naszych działań dzięki bardzo szczegółowym statystykom, a nieraz także dają możliwość prowadzenia konwersacji z grupą docelową z różnych portali społecznościowych z jednego wygodnego panelu, co eliminuje konieczność ciągłego przełączania się pomiędzy portalami i aplikacjami, pomagając zaoszczędzić cenny czas.

One thought on “Skuteczny Content Marketing – kto i jak może tworzyć wartościowe i angażujące treści?

Dodaj komentarz